З 11 по 21 квітня 2016 року експерти ГО «Поруч» – Ірина Дегтярьова та Марія Тищенко брали участь у програмі «Вивчення польського досвіду реформування та функціонування системи освіти: досвід Сілезького Воєводства» за підтримки Польсько-Американського Фонду Свободи, Колегії Східної Європи ім. Яна Новака-Єзьоранського у Вроцлаві.
Ініціатором освітньої програми є Рада молодих вчених Дніпропетровської області та Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації.
Партнером з польського боку стала громадська організація Фундація розвитку Свентохловіц (Fundacja Rozwoju Świętochłowic) на чолі з головою Даміаном Хамерлою.
Делегація з 13 представників освітньої спільноти Дніпропетровщини, Запоріжжя та Києва зустрілися з Віце-маршалком Сілезького Воєводства Олександрою Жаворонок, директором департаменту освіти і науки Воєводства, з якими обговорили різні рівні управління освітою та систему фінансування навчальних закладів. Фінансування освітніх закладів – 15% з здійснюється за рахунок бюджету воєводства (області); 85% – з фондів ЄС. Окремим напрямком є сприяння інноваційній діяльності, зокрема бюджет конкурсу для вищих навчальних закладів та наукових установ (близько 300 організацій) становить 400 млн. євро.
Неабияку роль відведено громадським організаціям, яким місцеві органи влади передають свої повноваження, саме тому Даміан Хамерла – керівник Фундації розвитку Свентохловіц провів воркшоп щодо можливостей співпраці з освітніми закладами. Учасники групи відвідали громадську організацію «Ініціатива», яка успішно реалізує соціальні та світні проекти в Польщі. Презентація Фонду розвитку Свєнтохловіц включала показ моделі взаємодії громадської організації, влади та громади, взаємодія молоді з людьми третього покоління.
Освітяни відвідали вищі навчальні заклади як приватної, так державної форми власності, поділилися досвідом реалізації міжнародних проектів у Вищий банковій школі та Сілезькому університеті.
Відвідали новітній Центр наукової інформації та наукову бібліотеку в м.Катовіце, яка визнана найкращою в світі (2012 році). Доступ до інформації, знань для всіх мешканців міста.
Під час візиту довідалися, що Європейський Союз потребує фахівців у галузі медицини найнижчої ланки. Медичний центр післяшкільної освіти у м. Катовіце http://medyk.katowice.pl готує 360 учнів (денне навчання), 26 дорослих (заочне відділення). Мають сучасні лабораторіі, необхідні препарати, устаткування. Центр організовує навчальну практику у різних медичних, реабіліатційних, рекреаційних закладах Польщі та країнах ЄС, у тому числі й Англіі.
Учасники відвідали Комплекс шкіл для дітей з особливими потребами №6 в місті Битом. Корисним був досвід, як громадський сектор у співпраці з органами влади реалізовує проекти, спрямовані на формування соціально відповідального громадянина. Українська делегація відвідала садочки для дітей з особливими потребами, які реалізовують спеціальні програми за рахунок місцевого бюджету. Дізналися про розвиток формальної та неформальної освіти, зокрема доступність якісних освітніх послуг до кожної діти незалежно від соціального статусу, територіальної віддаленості, враховуючи особливі потреби
Програма візиту включала в себе і соціально-культурну складову, тому учасникам була надана можливість побувати в Центрі документації депортації верхньосілезців, де розповіли про мешканців міста й регіону, яких у 1945 році депортували на роботи в шахти СРСР, у тому числі на Донбас. У музеї є меморіальний знак із землею із заглибин Донбасу на знак вшанування поляків, які загинули під час депортації.
Дізналися про непросту історію Сілезії та конфлікти з німцями після І Світової війни (1919-1921 рр.) у Музеї сілезьских повстань у м. Свентохловіце, де освітяни відкрили для себе нові сторінки історії Польщі, Німеччини та України.
Наостанок, узяли участь у Міжнародній конференції в центрі освіти і бізнесу в м.Глівіце. Викладачі обговорили провадження інновацій в освітній процес, Ірина Дегтярьова разом з Наталею Луковою-Чуйко (Київський національний університет ім. Т.Г.Шевченка) виступили з доповіддю про законодавчі та системні інновації у сфері освіти і науки України.
Уся програма візиту та професійні зустрічі були інформативними та змістовними, дали можливість налагодити зв’язки не тільки з польськими колегами, але й усередині української команди. Отриманий досвід буде впроваджений учасниками проекту в своїх освітніх закладах та регіонах.