Активіст ГО «Поруч» відвідав лекцію «Громадянське суспільство в Україні: інституціональні особливості розвитку»

03/03/2016

IMG_4591Волонтер ГО «Поруч» Роман Неколяк відвідав лекцію Віктора Степаненка, присвячену розвитку громадянського суспільства в Україні.

Віктор Степаненко – провідний науковий співробітник Інституту соціології НАН України, кандидат філософських наук, доктор соціології (Ph.D.) Манчестерського університету.

Сферами наукових інтересів лектора є теорія і методологія соціальних досліджень, соціологічна теорія, етносоціологія, проблеми демократизації та громадянського суспільства. Його нещодавні публікації сконцентровані на проблемах посткомуністичної трансформації та громадянського суспільства :

  • Ukraine after Euromaidan: Challenges and Hopes. – Bern: Peter Lang, 2015 (автор і співредактор);
  • Громадянське суспільство: дискурси і практики. – Київ: Ін-т соціології НАНУ, 2015

Тема лекції є актуальною для ГО «Поруч», адже сприяння розбудові громадянського суспільства в Україні є метою нашої організації.

Лектор наголошує, що громадянське суспільство не зводиться до формалізовано зареєстрованих громадських організацій. Це також моральні та етичні принципи. Євромайдан активізував вивчення поняття і ролі громадянського суспільства в Україні.

Революція Гідності – як третя (1990 – революція на граніті ; 2004 – помаранчева революція) «найрішучіша спроба суспільної трансформації» значно пожвавила вплив громадських організацій та довіру до них. Цінності та практика самоорганізації і солідарності інституціоналізувала громадські організації у площину політичного впливу. Зараз українське суспільство більш відкрито ставиться до волонтерського руху. Відбувається розширення соціальної бази громадських організацій, розвивається система публічного контролю за владними структурами. Громадські організації стають рівними учасниками («третій актор») діалогу держави та ринку.

Упродовж лекції були розглянуті наступні питання:

Як визначити поняття громадянського суспільства? Якими є ознаки громадянського суспільства (активність, відкритість, цивільність)? Як відрізняється розуміння громадянського суспільства в країнах з комуністичним минулим та державах західної демократії на прикладі концепції – civil society, сivilite, громадянське суспільство. Який вплив громадянське суспільство здійснює на державну політику? Наскільки ефективний цей вплив в Україні? Як комуністичний спадок впливає на розвиток громадянського суспільства і чому? Чому в Україні громадяни не є активними членами неурядових громадських організацій? Який рівень довіри до громадських організацій? Якими є перспективи розвитку громадянського суспільства в Україні?

 
 

 

Шановні Друзі!

Раді повідомити, що для зручного та більш інформативного висвітлення нашої діяльності, ми оновили сайт. Ласкаво просимо!

З повагою,
Адміністрація ВГО “Поруч”

Шановні Друзі!

Раді повідомити, що для зручного та більш інформативного висвітлення нашої діяльності, ми оновили сайт.
Ласкаво просимо!

Перейти на новий сайт