Волонтер ГО «Поруч» Роман Неколяк відвідав лекцію Поли Добрянські присвячену громадському активізму як інструменту формування політичної волі для боротьби з корупцією.
Пола Добрянські – експерт з питань зовнішньої політики, стратегічний науковий працівник проекту «Майбутнє дипломатії» Белферського центру науки і міжнародних відносин імені Джона Кеннеді Гарвардського університету. Помаранчева Революція показала можливість українського суспільства змінити владу. Майдан сигналізував бажання асоціації з ЄС та боротьби з корупцією. На думку лектора майбутнє України це її громадянське суспільстві.
Цивільні асоціації здатні протидіяти корумпованим політичним партіям, заснованим на олігархічних колах.
У статті The Washington Times Пола Добрянські говорить про реваншизм у російськоій зовнішньої політики :
“Зараз Росія почала кампанію пропаганди і підривної діяльності у країнах центральної Європи, які залишаються поза зоною її досяжності останні чверть століття. Її основна тактика полягає у загостренні і використанні внутрішньої напруженість у Європі”.
“Москва вже давно вимагала Захід не посягати на її «сферу впливу», яка визначається кордонами “залізної завіси”. Зараз Москава намагається відновити владу над своїми сусідами з метою в кінцевому рахунку отримати контроль над всіма аспектами їх внутрішньої, зовнішньої і оборонної політики і відокремити їх від решти Європи”.
Пола наголосила, що конфлікт на Сході України не має завадити демократичним процесам в Україні, а навпаки має консолідувати населення у боротьбі проти корупції як головного ворога в середині країни.
На думку експерта необхідними умовами модернізації української держави є:
1. Активне громадянське суспільство де люди беруть ініціативу у творенні політики та розвинене медіа середовище.
2. Ненасильницький рух громадського опору (“civil resistance movement”). Таким чином протест виражається у формі страйків, бойкотів (товарів), демонстрацій, петицій, створення паралельних інституцій влади тощо. Ненасильницький опір державним інституціям ознака розвинутих демократичних суспільств.
3. Більш активний діалог між урядом та громадськими організаціями. Політичний процес це постійні виклики та ризики. Дебати і критику з боку ГО забезпечить більшу легітимність та силу політичних рішень державних лідерів.
4. Заохочення і підтримка економічних реформ (“promoting and sustaining economic reform”). Увага до малого бізнесу. 5. Забезпечення принципу верховенства права. Зокрема, незалежність судів та прокуратур, розвиток політичних партій. Для боротьби з корупцією потрібно наповнити новим змістом діючи органи влади (“reinvention of government institution”).
6. Громадянське суспільство має вимагати дій проти корупції. Воно має тиснути на владу і таким чином змушувати політичних лідерів проявляти свою позицію щодо цього питання. Ключовими проблемами повільного здійснення реформ Пола називає відсутність політичної волі та неактивність громадського сектору (civil society activism). США готове підтримувати Україну, зокрема, у протидії відмиванню нелегальних доходів закордоном, але українські правоохоронні органі повинні за власною ініціативою запускати судові процеси та звертатися про допомогу.
Відвідувачі заходу мали можливість поставити власні питання.
* * *
Пола Добрянські – експерт з питань зовнішньої політики та колишній дипломат з питань національної безпеки.
Більше 25 років займалася питаннями національної безпеки обіймаючи безліч керівних посад в уряді США:
2001 – 2009 – заступник Держсектретаря з глобальних питань; 1990-1993 – заступник директора з питань політики та програм інформаційного агентства США; 1987-1990 – заступник помічника Держсекретаря США з питань прав людини та гуманітарної співпраці.
З березня 2009 року — старший науковий працівник проекту «Майбутнє дипломатії» Белферського центру науки і міжнародних відносин імені Джона Кеннеді Гарвардського університету.
Пола народилася в україно-американській сім’ї, батько – Лев Добрянські – американський діяч українського походження, багаторічний президент Українського конгресового комітету США. Пані Добрянські отримала український Орден «За заслуги» III ступеня
* * *
Американський дім у Києві – це платформа, де уряд США проводить культурні програми та інформаційно-просвітницькі заходи в Україні.