За всі роки незалежності в Україні не було більш масової ініціативи, яка б об’єднувала людей. До волонтерського руху останнім часом так чи інакше долучився кожен другий повнолітній громадянин країни.
Сьогодні рівень довіри до волонтерів фантастично високий. У рейтингу довіри суспільства волонтери посідають перше місце (7,3 бали з 10).
У Європі волонтерський рух став масовим після Першої світової війни. Тоді активно пропагувалася безкорислива допомога постраждалим цивільним та військовим. У розвинених країнах внесок волонтерів у розвиток економіки еквівалентний 5% ВВП. (В Україні таку частку економіки займає, приміром, сільське господарство).
«Фірмовим» знаком волонтера вважається піднята вгору рука з розкритою долонею.
Силами небайдужих людей в Україні відбулися якісні зміни. На київському Майдані українці сформували волонтерські групи для підтримки Революції Гідності. Пізніше, коли Росія окупувала Крим і частину територій Донбасу, навчені досвідом Майдану, волонтери розпочали унікальні за розміром і форматом акції з підтримки українських учасників антитерористичної операції і переселенців.
У світі досі не було прикладів, коли б волонтери займалися постачанням зброї чи боєприпасів. Українські волонтери активно забезпечували добровольців ЗСУ снайперськими гвинтівками, набоями, засобами захисту, ремонтували літаки та важку техніку. Самотужки розробили кілька винаходів, які не мають аналогів у світі.
Багато хто з волонтерів заради країни залишив свій власний успішний бізнес. Як, приміром, Юрій Бірюков, засновник групи волонтерів «Крила Фенікса», що здійснює забезпечення українських військ в АТО..
Волонтерство і благодійність набрали в Україні небачених досі масштабів. За підрахунками соціологів, за останній рік вдалося сукупно зібрати близько 10 мільярдів гривень. Ця сума співставна з державними витратами на оборону.
Сьогодні волонтери, які впродовж останнього року допомагали державі в соціальній, медичній та оборонній сферах, мають унікальний шанс втілювати свої ініціативи на офіційному державному рівні.
Таку можливість кожному волонтеру дають майбутні вибори до місцевих органів влади, що відбудуться у жовтні 2015 року.
Ми переконані, що сьогодні настав час волонтерам заявити про себе. Вибори місцевої влади нарешті дозволять активістам не нарікати на систему, а змінити її зсередини. Критикувати корумповану владу, чи самому контролювати прозорість фінансів, лаяти чиновників за бездіяльність, чи втілювати інноваційні проекти, говорити про децентралізацію, чи втілювати її на практиці? Вибір за вами.
Волонтерський досвід і прагнення змін – це те, що сьогодні потрібне державі.
Звернення Громадської організації “Поруч” з нагоди місцевих виборів у жовтні 2015
Громадська організація «Поруч» – спільнота волонтерів, які у 2011 році об’єдналися з метою реалізації благочинних проектів.
Волонтери «Поруч» забезпечують безкоштовний інформаційний сервіс для волонтерських і громадських організацій, а також збирають звернення про волонтерську допомогу.
«Найголовніша місія нашої організації – популяризація волонтерства. Ми хочемо, аби більше людей у столиці та в інших українських містах дізналися про діяльність волонтерів і труднощі, з якими вони стикаються. Ми хочемо показати, яку величезну роботу нині виконують ентузіасти в Україні і як сильно потрібні нові сили, адже поле волонтерської діяльності зростає щодня», – виконавчий директор ГО «Поруч» Марія Тищенко.
Що ми робимо?
Активісти Громадської організації «Поруч» випускають інформаційну брошуру про волонтерську діяльність в Україні та за кордоном. У брошурі зібрано корисну інформацію про контакти центрів безкоштовної психологічної допомоги для воїнів АТО, діяльність ГО «Поруч», новини про волонтерство, а також цитати відомих волонтерів.
Збираємо листи з листівками і дитячими малюнками на підтримку військовослужбовців Збройних Сил України, які служать у зоні проведення антитерористичної операції на сході України.
Допомагаємо військовим разом з волонтерами, забезпечуючи інформаційну підтримку.
Представляємо Україну у міжнародних проектах, присвячених культурним і соціальним питанням.
Поширюємо інформацію про волонтерство в соцмережах.
Збираємо інформацію про волонтерські організації в Україні, щоб видати її у формі довідника.
Створюємо серію відеороликів на актуальні для України теми.
Реалізуємо соціально-освітній проект «Соціальна мобілізація громади для сталого місцевого розвитку»
Що потрібно знати волонтерам, які йдуть у владу
Думки експертів
«Зараз той час, коли політичні сили визначаються, як вони будуть брати участь у виборах. Для цього їм доведеться шукати активістів, волонтерів. В свою чергу, активісти досить часто будуть змушені продавати душу партійному дияволу для того, щоб отримати представницький мандат», – політичний експерт Євген Магда.
«Багато громадських діячів, які хотіли брати участь у виборах опинилися на роздоріжжі: або відмовитися брати участь у місцевих виборах, або піти домовлятися з політичними партіями.
Я не засуджую тих, хто не може наважитися балотуватися у місцеву раду, але вважаю, що місцевій владі потрібне якісне оновлення. Тому, якщо активісти, громадські діячі, дієві люди в громадах, волонтери тощо, відмовляться йти в місцеву владу, то їх місце займуть гірші люди. Зокрема люди, які до цього часу не проявили себе в суспільному служінні, допомозі людям, самоорганізації, громадській активності тощо, але мають особисті причини йти в місцеву владу. Це, звісно, оновить склад місцевої влади, але не покращить її роботу. Тому, на мою думку, попри поганий закон треба йти задля блага та справ власної громади!», – Олександр Солонтай, експерт, керівник програми практичної політики в Інституті Політичної Освіти.
Дуже часто громадські діячі комплексують, що не готові брати участі у виборах, бо не мають спеціальних знань. Водночас, в Україні є багато Інститутів політичної освіти, які допоможуть кандидатам. Волонтери «Поруч» також готові надавати юридичну та інформаційну допомогу тим, хто йде в політику заради змін. Ми впевнені, що разом зможемо змінити ситуацію на краще!
Текст: Олександр Солонтай, Інститут Політичної Освіти
За матеріалами буклету Громадської організації “Поруч”