З 14 по 21 травня виконавчий директор ВГО “Поруч” Марія Тищенко пройшла стажування в центрі соціального підприємництва, яке було підтримано Шведським Інститутом. Головна мета стажування — отримати досвід job shadowing з соціальних інновацій та соціального підприємництва, пошук та аналіз можливостей розробки спільної навчальної програми, можливостей розробки спільних наукових проектів.
Нагадаємо, що Швеція – це країна, яка впроваджує сталий розвиток.
Протягом навчальної програми Марія Тищенко відвідала багато цікавих інституцій, заходів, семінарів та провела зустрічі в центрі соціального підприємництва, університеті Мальмо, громадських організаціях.
Центр громадського підприємництва, який створює і втілює ідеї для соціального розвитку, займається вирішенням таких питань як: проблеми великих міст, розвиток сільських територій, якість державних служб, волонтерство, нові соціальні інновації, труднощі, з якими стикаються іммігранти, отримати роботу на ринку праці, підвищення рівня співпраці між вищою освітою та місцевою громадою, а також розвиток знань із соціального підприємництва та соціальних інновацій.
Нільс Філліпс, керівник проекту, представив структуру організації і її діяльності. Хенрік Нільссон, фахівець з інтеграції біженців, пояснив муніципальні програми та приватні громадські ініціативи, що стосуються розвитку громад та інтеграції біженців у місцеву громаду. Магнус Стренд – фахівець програми Radrum (Дорадча кімната).
Марія відвідала бібліотеку, на базі якої функціонує “Дорадча кімната”. Кімната порад – локація в бібліотеці, де біженці отримують поради від радників – людей різних професій та віку, волонтерів.
Експерт зі шведської політики в сфері сталого розвитку Петра Флаум розповіла про муніципальну стратегію сталого розвитку міста Мальме.
Під час зустрічі з Хенріком Нільссоном, фахівецем з інтеграції програми біженців, ми ділилися досвідом з питань соціальної згуртованості біженців в Швеції і внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні.
Марія відвідала Громадський хаб, де є майстерні для рукоділля, ремонту велосипедів та просто якісного дозвілля. Керівника стажування Нільс Філліпс запросив студентів з курсу «Соціальне підприємництво», які взяли участь у дискусії щодо соціальних місцевих ініціатив.
Лена Андерссон, член правління “FIFH”, організувала екскурсію до цього закладу. Таким чином, Марія побувала на зустрічі з представниками громадської організації “FIFH”, яка була заснована у 1956 році. “FIFH” відома як одна із ключових організацій у світі, що проводять змагання для спортсменів з інвалідністю. У місті Лунд Марія відвідала проект “Ініціатива у м.Лунд”, метою якого є соціальне підприємництво для біженців.
Стажування дозволило Марії підвищити рівень знань та професійну кваліфікацію щодо розвитку громад, а також розширити кругозір щодо поліпшення надання послуг громадянам. Нільс Філіпс та Марія Тищенко відвідали місто Ростанга на півдні Швеції. В місті Ростанга створено ідеальну модель кругової економіки завдяки організації громадою структури, яка отримує прибуток для потреб громади та сталого розвитку селища.
Враження Марії: “Селище Ростанга, розташоване на півдні Щвеції, занепадало в 2007 році. Місцеві жителі, які переїхали з міста Мальме в село, порахували, що через 5 років зачиниться школа, переважно через демографічну криза та небажання людей жити у селі. Однак, мобілізована громада, яка викупила у муніципалітету 8 старих будинків, в яких розташувався музей сучасного мистецтва, кафе замість закритої залізничної станції, будинки для суспільного користування громадою та чарівний національний парк, зробила це село туристично привабливим, у ньому залюбки приймають біженців та на волонтерських засадах вчать шведської мови. Громада не залежить від фінансування муніципалітету, грантів та допомоги ззовні, місцеві жителі самоорганізувалися і самі вирішують стратегію свого розвитку. В єдності-сила!”
Ця модель соціальної і фінансової мобілізації може здійснюватися і в українських громадах.
Університет Мальме прагне бути частиною суспільства на кожному рівні. На регіональному, національному чи глобальному рівні, функція університету – робити світ кращим. Головна місія університету – бути активним центром наукових досліджень, освіти та інновацій.
Марія провела семінар на тему «Соціальні інновації та розвиток громад в Україні», який організував Фредрік Бьерк – професор Університету Мальмо. Після презентації Фредрік Бьерк зробив екскурсію університетом.
Отримані результати стажування: чітке розуміння діяльності Центру соціального підприємництва, програм соціальних інновацій; отримані ключові знання з питань соціального підприємництва в Швеції; з колегами планується запуск проектів з розвитку громад, університету та громадської організації; ми будуємо мережу і комфортні умови для майбутньої співпраці; отримали знання щодо соціальних інновацій і плануємо реалізувати наші плани з новими партнерами.
Корисні знання та досвід будуть обов’язково втілені у чинних і майбутніх проектах ВГО “Поруч”.