Лекція Августа Тірі «Розгортання Бельгійського бронедивізіону (ACM) в Західній Україні і подальша його одіссея»

25/04/2016

IMG_4669За підтримки Посольства Бельгії в Україні, 22 квітня  2016 року  в Національному військово-історичному музеї України (вул. Грушевського, 30/1 ) відбулася зустріч з письменником, ACM-експертом та автором книги «Герої короля Альберта» Августом Тірі (Бельгія).

На лекції, зокрема, був присутній Директор Національного військово-історичного музею України,  Владислав Таранець та Посол Бельгії в Україні, пан Люк Якобс, Перший Секретар Жан де Ланнуа. Лекцію відвідав волонтер ГО «Поруч» Роман Неколяк.

Тема лекції: «Розгортання Бельгійського бронедивізіону (ACM) в Західній Україні і подальша його одіссея».

Захід відбувся у рамках програми бельгійського уряду, що спрямована на вшанування сторіччя Першої світової війни. Перша світова війна (1914-1918) завдала значних втрат Бельгії, яку розкраювали на шматки криваві бойові дії, військові злочини проти людей, плюндрування, депортації і голод. З цього приводу протягом 2014-2018 рр. Бельгія по всьому світу організовує заходи, присвячені сторіччю Першої світової війни.  Таким чином Посольство Бельгії в Україні прагне нагадати про важливість та актуальність пам’яті про Першу світову війну.

Звернення до теми історії бельгійського автобронедивізіону (фр. АСМ – auto-canons-mitrailleurs), що на боці Антанти брав участь у бойових діях на Західній Україні та перебував у Києві в буремних 1917-1918 роках, як спільної і маловідомої сторінки нашої історії, покликане актуалізувати вивчення подій столітньої давнини та їх впливу на подальшу історію нашої Батьківщини.

Донедавна історія бельгійського автобронедивізіону була невідома для більшості українців. Такі видання як  «Пілігрими Великої війни. Одіссея бельгійського бронедивізіону у 1915 — 1918 роках» та «На периферії війни. Бельгійський бронедивізіон в Україні. 1916–1918» Августа Тірі дали нам змогу відкрити до цього невідому сторінку нашої спільної війни. Таким чином, зустріч спрямована на поглиблення міжкультурного діалогу між Україною та Бельгією, на вивчення нашого спільного минулого.

IMG_4548Коротка анотація до останньої книги Августа Тірі, що вийшла у видавництві Houtekiet:  Кінець 1914 року, перший рік Великої війни. Бельгія фактично повністю окупована німецькими військами. Чотири сотні молодих бельгійців-добровольців готові продовжувати боротьбу, серед них – поет та новеліст Марсель Тірі та чемпіон світу з боротьби Констант Ле Марін. Їх зібрали в Парижі та організували в елітні війська, чиї броньовані машини були обладнані гарматами та кулеметами. Король Бельгії Альберт вирішує направити ці війська на допомогу царським військам Росії.

Після прибуття до Санкт-Петербургу (човном через Атлантичний океан до Архангельська), ці війська проходять урочистим маршем у резиденції Царське село та прийняті царем Миколою ІІ. Вони провели перший місяць 1916 року у селі Збараж на Галичині (Західна Україна) та брали участь у наступальній операції того року. Під час наступу у Тернопільській області декілька бельгійців було вбито. Зиму 1916-1917 років бельгійці провели у маленькому селі Озерна на захід від Тернополя і саме тут вони побачили більшовицький переворот. Російську армію розбито і вона відступає згодом і наприкінці 1917 року бельгійці опиняються в Києві. Знайшовши притулок у монастирі святого Михайла (Михайлівському соборі), бельгійці опиняються у центрі громадянської війни.

Коли у лютому 1918 року Червона Армія завойовує Київ, бельгійці змушені віддати свої броньовані машини, проте натомість їм вдається на потязі поїхати додому. Це була дуже довга подорож, повна пригод. Бельгійці помандрували до Москви через Урал та Сибір. Через анархію на транс-сибірській залізниці вони мали домовлятися з місцевими представниками Червоної Армії для того, щоб продовжувати свій шлях додому. Нарешті вони дісталися російсько-китайського кордону та, через жорстокі сутички з червоними, ввійшли до північного Китаю і змогли провести декілька тижнів у Харбіні.

Наприкінці квітня 1918 року у Владивостоці вони на американському човні через Тихий океан потрапили до Сан-Франциско. Це був початок їх п’ятитижневої подорожі Сполученими Штатами. Їх вітали як ветеранів Великої війни та представляли як героїв короля Альберта на всіх військових парадах від Каліфорнії до Нью-Йорку.

Нарешті бельгійці перетнули Атлантику та дісталися Франції. Це означало повернення додому влітку 1918 року та кінець їх довгої подорожі. Усе, що залишалося, – це згадувати трирічну подорож, сповнену повну пригод по всьому світу у часи війни та революції. Чотири сотні неймовірних бельгійців, чотири сотні сторінок всесвітньої пригоди, сотні додаткових сторінок з оригінальними фото. Їх історія – забутий епізод Великої війни, який зараз повністю відтворено у книзі «Герої короля Альберта».

На периферії війни Бельгійський бронедивізіон в Україні 1916-1918Август Тірі (August Thiry) нар. 1948 року, доцент журналістики в Інституті Лессіуса в Мехелені, Бельгія.

Автор численних рецензій, репортажів для бельгійських газет і журналів. Опубліковав три романи, дві збірки подорожніх репортажів і літературну монографію “Мелехен над Тигрісом”.

Видання Тірі українською підготовлені видавництваом “Темпора” :

На периферії війни: Бельгійський бронедивізіон в Україні. 1916-1918  [Текст] / Август Тірі  – К. : Темпора, 2010. – 128 c.

Пілігрими Великої війни. Одіссея бельгійського бронедивізіону у 1915-1918 роках [Текст] / Август Тірі ; [пер. з нідерл. Н. Карпенко]. – К. : Темпора, 2010. – 237 с.

 
 

 

Шановні Друзі!

Раді повідомити, що для зручного та більш інформативного висвітлення нашої діяльності, ми оновили сайт. Ласкаво просимо!

З повагою,
Адміністрація ВГО “Поруч”

Шановні Друзі!

Раді повідомити, що для зручного та більш інформативного висвітлення нашої діяльності, ми оновили сайт.
Ласкаво просимо!

Перейти на новий сайт