Міжнародна конференція «Відновлення на сході України: Як відбувається об’єднання та інтеграція внутрішньо переміщених осіб у громадах?»

02/07/2016

IMG_012230 червня в Києві за ініціативи Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб та Міжнародна організації з міграції (МОМ) відбулася міжнародна конференція «ВІДНОВЛЕННЯ НА СХОДІ УКРАЇНИ: Як відбувається об’єднання та інтеграція внутрішньо переміщених осіб у громадах?».

Через ситуацію в країні, понад 1,7 мільйона людей переїхали до інших регіонів України  і  отримали статус внутрішньо переміщених осіб  (ВПО). Це напругу та додаткове навантаження на місцеві бюджети, державну та соціальну інфраструктури. Досі залишаються не вирішеними багато проблем, з якими стикаються як приймаючі громади, так і ВПО.

Відповідно до цього, метою конференції було надати місцевим жителям  та переселенцям можливість діалогу та комунікації з державною владою, міжнародною спільнотою та громадянським суспільством для обговорення проблем громад та визначення послідовності дійидля успішної інтеграції ВПО, соціальної згуртованості, відновлення та встановлення миру.

IMG_0153На захід було запрошено більш ніж 100  представників з 50 громад, які постраждали від конфлікту, щоб почути їхні думки та обговорити важливі питання з іншими учасниками, а саме: конкретні виклики, нові можливості і шляхи руху вперед.

Виконавчий директор ВГО «Поруч», Марія Тищенко, була одним з ключових спікерів першої сесії «Соціальна згуртованість та встановлення миру». Присутнім була представлена роль організації в проекті «Сприяння стабілізації громад на Донбасі»

Всеукраїнська громадська організація «Поруч» активно долучилася і до організації заходу. Наші волонтери зустрічали гостей, здійснювали реєстрацію, допомагали учасникам протягом всієї конференції. Експерти ВГО «Поруч» – Ірина Дегтярьова, Ганна Скитьова, Олександр Потій – були модераторами круглих столів, що відбулися в рамках конференції


До Вашої уваги – результати обговорень на круглих столах:


IMG_0260Круглий стіл «Електронне врядування: електронні адміністративні послуги як механізм інтеграції вимушених переселенців у приймаючих громадах».

Модератор: Олександр Потій, експерт ВГО «Поруч», професор Харківського національного університету ім.. В. Каразіна, заступник головного конструктора АТ Інститут інформаційних технологій.

Інтеграції внтурішньо переміщених осіб (ВПО) у громадах заважає багато чинників: висока тривожність, підозрілість, песимізм, страх перед новим оточенням, невизначеність майбутнього, невпевненість у свої силах тощо. Важливою задачею, що стає перед територіальними громадами та місцевою владою, є забезпечення:

 • доступу ВПО до різних інституцій;
 • оперативного реагування на проблеми ВПО;
 • залучення ВПО до процесів прийняття рішень місцевими органами влади тощо.

Електронне урядування, як спосіб організації влади, є потужним інструментом вирішення питань інтеграції ВПО на новому місті життя. На круглому столі дійшли до висновку, що впровадження е-урядування на місцевому рівні, де надається до 80% адміністративних послуг населенню та концентрується до 90% публічної інформації, що необхідна ВПО для вирішення свої проблем, забезпечить ряд позитивних ефектів, а саме:

 • знаття соціальної напруги;
 • створення та підтримку ефективних каналів та форматів комунікації між місцевими органами влади та ВПО;
 • підвищення оперативності реагування місцевих органів влади на проблеми ВПО;
 • швидке залучення ВПО у процеси прийняття рішень на місцевому рівні;
 • забезпечення легкого доступу до публічної інформації тощо.

Учасники кругло столу сформулювали ряд рекомендацій для різних інституцій у цьому напрямку.

 1. Рекомендації для центральних органів державної влади.
  1. На рівні держави необхідно забезпечити законодавчу підтримку впровадження електронних адміністративних послуг та елементів е-урядування на місцевому рівні.
  2. Державному агентству з питань електронного урядування України (http://www.dknii.gov.ua/) звернути увагу на проблеми реалізації е-урядування у малих містах, сільський місцевості тощо.
 1. Рекомендації для місцевих органів влади.
  1. Активно впроваджувати елементи е-урядування, наприклад, прозорий бюджет, електронні петиції та звернення громадян, розподіл коштів на виконання робіт (у тому числі цільових, що призначення для потреб ВПО) тощо.
  2. Розширювати перелік електронних адміністративних послуг, що надаються для ВПО та громад, формувати мережу центрів надання адміністративних послуг на території громади.
  3. Залучати до прийняття рішень громаду та ВПО через нові форми електронної комунікації.
  4. Рішенням місцевих органів влади надавати відповідний статус електронним зверненням громадян, спрощувати та змінювати відповідні процеси надання послуг та прийняття рішень, що враховують електронну комунікацію громадян, забезпечувати, згідно вимог законодавства, доступ до публічної інформації через мережу Інтернет та інші види електронної комунікації.
 1. Рекомендації для громад.
  1. Здійснювати вплив (вимагати) на місцеві органи влади щодо впровадження електронних адміністративних послуг та елементів е-урядування у свою роботу з урахуванням позитивного досвіду великих міст.
  2. Активно використовувати інструменти е-урядування з метою контролю діяльності органів влади, запобігання корупції, вирішення нагальних проблем ВПО та громади.
 1. Рекомендації для громадських організацій.
  1. Під час реалізації різних проектів зробити акцент на інформування громад та ВПО про переваги використання електронних адміністративних послуг та е-урядування для вирішення своїх проблем.
  2. Проводити соціальні заходи з популяризації технологій е-урядування та мотивації населення використовувати електронні адміністративні послуги, як елемент взаємодії з місцевими органами влади.
  3. Просувати концепцію «невидима влада» з метою зниження безпосереднього контакту між громадянами та представниками влади під час отримання послуг.
  4. Залучати ІТ-волонтерів та приватний бізнес для здійснення навчання (тренінгів) ВПО та інших верств населення з використання технологій е-урядування.
 1. Для міжнародних організація (донорів).
  1. Розглянути можливість реалізації та фінансовій підтримки проектів, що спрямовані на впровадження елементів е-урядування у діяльність місцевих органів влади, використання електронних адміністративних послуг для населення, забезпечення максимально спрощеного доступу до публічної інформації ВПО та місцевим громадам.

Врахування та реалізація рекомендацій дозволить забезпечити більш прискорену інтеграцію ВПО у приймаючі громади та підвищити інформаційний вплив ВПО на процеси управляння на місцевому рівні.


DSC_0495

Круглий стіл «Соціальне підприємництво як механізм інтеграції ВПО у приймаючих громадах»

Модератор: Ганна Скитьова, експерт ВГО «Поруч» кандидат економічних наук, доцент Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана


IMG_0187Круглий стіл «Співпраця, неурядових організацій та органів влади в реалізації програм розвитку громад та інтеграції в Україні».

Модератор: Ірина Дегтярьова, експерт ВГО «Поруч», заступник голови Ради молодих учених при Міністерстві освіти і науки України, член правління Eurodoc.

Учасники круглого столу поділилися своїм досвідом співпраці. Так, Юлія Овчиннікова розповіла як Донецький національний університет практично всім викладацьким складом разом із студентами переїхав до Вінниці, де фактично повністю були відсутні умови, Але віра та зусилля 5000 людей допомогають відновлювати матеріальну, літературну базу. Кафедри починалися з одного стільця і одного стола. За фактом їм доводиться все робити з “0” .

За результатами обговорення, учасники сформулювали практичні рекомендації для уряду та міжнародних організацій:

 1. Неформальне навчання активістів громад, громадянських організацій (комунікативне навчання).
 2. Публічна доступність інформації (в тому числі звіти про отримані кошти, тендерна документація,  з договорами та квитанціями)
 3. Інформаційна політика, соціальна реклама для популяризації успішних проектів, досягнень; позитивна реклама та на радіо частотах (в особливості проводові радіо), мультиплікація на телебаченні , в соціальних мережах.
 4. Навчальні курси для органів місцевого самоврядування.
 5. Безпосередній діалог міжнародних донорів з представниками громад та безпосереднє пряме впровадження проектів.
 6. Впровадження моделі делегування суспільних послуг від органів влади громадським організаціям.
 7. Подальша комунікація з соціальними підприємствами, що отримали грошову підтримку, створення нових робочих місць та інтеграція внутрішньо переміщених осіб на прикладі реалізованих проектів ВГО «Поруч»

 

 
 

 

Шановні Друзі!

Раді повідомити, що для зручного та більш інформативного висвітлення нашої діяльності, ми оновили сайт. Ласкаво просимо!

З повагою,
Адміністрація ВГО “Поруч”

Шановні Друзі!

Раді повідомити, що для зручного та більш інформативного висвітлення нашої діяльності, ми оновили сайт.
Ласкаво просимо!

Перейти на новий сайт