Роман Неколяк відвідав лекцію «Проблема американського лідерства в умовах кризи міжнародної системи»

31/03/2016

IMG_4622Волонтер ГО «Поруч» Роман Неколяк відвідав лекцію доктора Сергія Федуняка, старшого наукового співробітника Центру євроатлантичної інтеграції та безпеки Чернівецького національного університету, присвячену визначенню причин кризи міжнародних відносин та зменшення лідерського потенціалу США на світовій арені.

Захід відбувся 30 березня в Американському домі в рамках програми «Kennan Institute Lecture Series» в якій стипендіати Програм Фулбрайта/Інституту Кеннана діляться своїми останніми досягненнями з суспільних та політичних наук.

Cергій Федуняк є професором кафедри міжнародних відносин Чернівецького національного університету. У 2011 році він проходив стажування в Інституті Кеннана в рамках дослідницької стипендії за програмою ім. Фулбрайта. Темою його дослідження були «Відносини США та ЄС як фактор безпеки в регіоні Співдружності незалежних держав».

В 2001-2002 рр. працював на посаді викладача-дослідника Школи славістичних та східноєвропейських студій Університетського Коледжу Лондона (University College London).

Основні сфери наукових інтересів – система міжнародних відносин після завершення холодної війни, глобальна та субрегіональна безпека, інститути та механізми безпеки в Східній Європі та Євразії, зовнішня політика та безпека України. Публікується у провідних вітчизняних наукових виданнях. Бере участь у вітчизняних та зарубіжних наукових конференціях. Керує роботою аспірантів та здобувачів по підготовці дисертацій з політичних наук.

Головними концепціями лекції які були визначені на початку доповіді є поняття “лідерства” та “кризи”. У контексті лекції лідерство можна визначити як – спроможність виділяти власні та мобілізувати ресурси союзників і партнерів для підтримання запропонованого порядку, а також глобальної та регіональної стабільності.

IMG_4625Криза системи міжнародних відносин – руйнування балансу сил в системі міжнародних відносин, що призводить до серйозної дестабілізації. Доповідач типізує кризові періоди міжнародної дипломатії на три групи :

– Кінець XIX – дві декади XX століття – як дисбаланс і Перша світова війна;

– Початок 30-х рр. і Друга світова війна;

– Початок XXI століття – руйнування підвалин постбіполярного міжнародного порядку.

Упродовж лекції були обговорені наступні питання:

  • Як лідерство Сполучених Штатів впливало на розвиток системи міжнародних відносин у кризові періоди ХХ століття?
  • Роль США як глобального лідера у спробі врегулювати післявоєнний світ (Версальсько-Вашингтонська система політичної організації міжнародних відносин після Першої світової війни).
  • Чому Ліга Націй була неефективною?
  • Світ Ялтинсько-Потсдамської системи міжнародних відносин (1945-1991).
  • Розпад СРСР. Кінець біполярній системі. “Кінець історії” ( Фукуяма Ф.).
  • Як визначити наддержаву (англ. superpower) ? Яка різниця між світовими та регіональними наддержавами? Які основні характеристики наддержав.
  • НАТО та ООН як геополітичні гравці.
  • У чому полягає особливість нинішньої кризи міжнародної системи?
  • Загрози тероризму у сучасному світі.
  • Які наслідки для стабільності міжнародної системи може мати відмова Сполучених Штатів від виконання ними функцій глобального лідера?

* * *

Інститут Кеннана – був заснований в 1974 році як підрозділ Центру Вудро Вілсона. Мета діяльності Інституту — поглиблення знань американців про Україну та Росію, а також сприяння розвитку гуманітарної науки в цих країнах. Інститут Кеннана активно і регулярно проводить наукові конференції, семінари, лекції та круглі столи, залучаючи до співпраці науковців і громадських діячів з Америки, України та Росії. Результати досліджень і публічних заходів Інституту публікуються в часописі «Агора» та на сайті Інституту.

Київський офіс Інституту Кеннана було відкрито у 1998 році з метою поглиблення співпраці між випускниками його дослідницьких програм та популяризації результатів цих досліджень у регіоні. Координуючи свою діяльність з офісом у Вашингтоні, Київський офіс Інституту Кеннана проводить конференції, семінари та зустрічі випускників, публікує їхні наукові матеріали, залучає випускників до напрацювання рекомендацій Уряду України щодо гуманітарної політики та освітніх реформ.

Американський дім у Києві – це платформа, де уряд США проводить культурні програми та інформаційно-просвітницькі заходи в Україні.

 
 

 

Шановні Друзі!

Раді повідомити, що для зручного та більш інформативного висвітлення нашої діяльності, ми оновили сайт. Ласкаво просимо!

З повагою,
Адміністрація ВГО “Поруч”

Шановні Друзі!

Раді повідомити, що для зручного та більш інформативного висвітлення нашої діяльності, ми оновили сайт.
Ласкаво просимо!

Перейти на новий сайт